
Wrap packaging, side-loading, reclosable DIN A4 293x235x35
SKU: 103334
Reclosable wrap packaging with side-loading — triple SA seal for returns. Stand-up function.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The reclosable wrap packaging with side-loading is the ideal solution for return-heavy sectors. The triple self-adhesive seal enables repeated secure closing — perfect for outbound and return shipping in e-commerce.
The stand-up function with hinge crease makes filling easier, variable fill heights provide flexibility. The tear-open thread ensures comfortable opening, the sturdy corrugated board protects the goods even on the return journey. Economical and customer-friendly at the same time.
Product data
| Inner dimensions | 293x235x35 mm |
| Outer dimensions | 347x238x47 mm |
| Girth | 91.7 cm |
| Volume | 3.88 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN A4 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 137 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1680 |
| EAN / GTIN | 4255865900767 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B52.09 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












