
Wrap packaging, side-loading, lightweight DIN A5+ 249x165x60
SKU: 103954
Lightweight wrap packaging with side-loading — postage-saving and with stand-up function. Self-adhesive.
Out of stock
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The lightweight wrap packaging offers the proven comfort of side-loading with stand-up function — at reduced material weight. That saves postage and transport costs without compromising protection.
Ideal for lighter shipments such as books, calendars, documents and thin goods. Variable fill heights, integrated edge protection, self-adhesive seal and tear-open thread make handling efficient and professional. The economical alternative for postage-sensitive shipments.
Product data
| Inner dimensions | 249x165x60 mm |
| Outer dimensions | 298x167x64 mm |
| Girth | 76.0 cm |
| Volume | 3.19 l |
| Quality | 1.01 E-flute |
| DIN format | DIN A5+ |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 82 g |
| Pieces per package | 50 |
| Pieces per pallet | 4200 |
| EAN / GTIN | 4255865901153 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B82.04 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












