
Wrap packaging, side-loading, lightweight DIN A4 300x220x80
SKU: 103958
Lightweight wrap packaging with side-loading — postage-saving and with stand-up function. Self-adhesive.
Out of stock
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The lightweight wrap packaging offers the proven comfort of side-loading with stand-up function — at reduced material weight. That saves postage and transport costs without compromising protection.
Ideal for lighter shipments such as books, calendars, documents and thin goods. Variable fill heights, integrated edge protection, self-adhesive seal and tear-open thread make handling efficient and professional. The economical alternative for postage-sensitive shipments.
Product data
| Inner dimensions | 300x220x80 mm |
| Outer dimensions | 350x222x84 mm |
| Girth | 96.2 cm |
| Volume | 6.53 l |
| Quality | 1.01 E-flute |
| DIN format | DIN A4 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 120 g |
| Pieces per package | 50 |
| Pieces per pallet | 2100 |
| EAN / GTIN | 4255865901177 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B82.08 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












