
Wrap packaging, side-loading, heavy-duty DIN C4+ 335x275x80
SKU: 100008
Heavy-duty wrap packaging with side-loading — extra sturdy for heavy goods. With stand-up function and edge protection.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The heavy-duty wrap packaging is designed for shipping heavy and sensitive goods. Extra-sturdy corrugated board combined with the proven side-loading and stand-up function offers maximum protection with comfortable handling.
The all-round edge protection shields sensitive edges and corners from transport damage. Variable fill heights enable the accommodation of different product thicknesses. Self-adhesive seal and tear-open thread speed up the packing and opening process. For books, frames, ceramics and other heavy goods.
Product data
| Inner dimensions | 335x275x80 mm |
| Outer dimensions | 387x280x92 mm |
| Girth | 113.1 cm |
| Volume | 9.97 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN C4+ |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 190 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1260 |
| EAN / GTIN | 4255865900682 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B02.14 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












