
Wrap packaging, centre-loading, SUPERSAFE Ordner 320x290x80
SKU: 100015
SUPERSAFE wrap packaging with centre-loading — additional protective flaps for maximum security. Self-adhesive.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The SUPERSAFE wrap packaging offers the highest protection level in the wrap packaging family thanks to additional protective flaps. The centre-loading with stand-up function positions the goods centrally, the SUPERSAFE flaps additionally fix and cushion them.
Variable fill heights enable the accommodation of products of different thickness. Self-adhesive seal and tear-open thread ensure efficient handling. The optimal choice for high-end, sensitive or fragile goods such as ceramics, electronics, glass and art objects.
Product data
| Inner dimensions | 320x290x80 mm |
| Outer dimensions | 374x300x95 mm |
| Girth | 116.4 cm |
| Volume | 10.66 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | Folder |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 241 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1080 |
| EAN / GTIN | 4255865900859 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B03.05 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












