
Wrap packaging, centre-loading, SUPERSAFE DIN A4 300x220x95
SKU: 100013
SUPERSAFE wrap packaging with centre-loading — additional protective flaps for maximum security. Self-adhesive.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The SUPERSAFE wrap packaging offers the highest protection level in the wrap packaging family thanks to additional protective flaps. The centre-loading with stand-up function positions the goods centrally, the SUPERSAFE flaps additionally fix and cushion them.
Variable fill heights enable the accommodation of products of different thickness. Self-adhesive seal and tear-open thread ensure efficient handling. The optimal choice for high-end, sensitive or fragile goods such as ceramics, electronics, glass and art objects.
Product data
| Inner dimensions | 300x220x95 mm |
| Outer dimensions | 356x230x110 mm |
| Girth | 103.6 cm |
| Volume | 9.01 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN A4 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 206 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1080 |
| EAN / GTIN | 4255865900835 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B03.03 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












