
Wrap packaging, centre-loading, reclosable DIN C5 230x165x70
SKU: 103570
Reclosable wrap packaging with centre-loading — triple SA seal for returns. Sturdy corrugated board.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The reclosable wrap packaging with centre-loading was developed for e-commerce, where easy returns are standard. The triple self-adhesive seal enables secure sealing for outbound and return shipments.
The centre-loading with stand-up function positions the goods centrally and encloses them evenly from all sides. Variable fill heights, tear-open thread and sturdy corrugated board complete a well-thought-out packaging solution for books, frames, electronics and other return-relevant products.
Product data
| Inner dimensions | 230x165x70 mm |
| Outer dimensions | 278x178x85 mm |
| Girth | 80.4 cm |
| Volume | 4.21 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN C5 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 129 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 2160 |
| EAN / GTIN | 4255865900958 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B55.01 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












