
Wrap packaging, centre-loading, reclosable DIN B5 250x190x85
SKU: 103571
Reclosable wrap packaging with centre-loading — triple SA seal for returns. Sturdy corrugated board.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The reclosable wrap packaging with centre-loading was developed for e-commerce, where easy returns are standard. The triple self-adhesive seal enables secure sealing for outbound and return shipments.
The centre-loading with stand-up function positions the goods centrally and encloses them evenly from all sides. Variable fill heights, tear-open thread and sturdy corrugated board complete a well-thought-out packaging solution for books, frames, electronics and other return-relevant products.
Product data
| Inner dimensions | 250x190x85 mm |
| Outer dimensions | 299x203x100 mm |
| Girth | 90.5 cm |
| Volume | 6.07 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN B5 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 155 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1440 |
| EAN / GTIN | 4255865900965 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B55.02 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












