
Wrap packaging, centre-loading, reclosable DIN A4 305x230x92
SKU: 103144
Reclosable wrap packaging with centre-loading — triple SA seal for returns. Sturdy corrugated board.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The reclosable wrap packaging with centre-loading was developed for e-commerce, where easy returns are standard. The triple self-adhesive seal enables secure sealing for outbound and return shipments.
The centre-loading with stand-up function positions the goods centrally and encloses them evenly from all sides. Variable fill heights, tear-open thread and sturdy corrugated board complete a well-thought-out packaging solution for books, frames, electronics and other return-relevant products.
Product data
| Inner dimensions | 305x230x92 mm |
| Outer dimensions | 355x243x107 mm |
| Girth | 105.5 cm |
| Volume | 9.23 l |
| Quality | 1.25 B-flute |
| DIN format | DIN A4 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 194 g |
| Pieces per package | 20 |
| Pieces per pallet | 1080 |
| EAN / GTIN | 4255865900972 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P B55.03 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












