
Shipping box double-wall DIN A5 white 230x165x70
SKU: 200056
Representative shipping box, white, in double-wall corrugated board — fully overlapping lid, self-adhesive. For professional shipping.
Out of stock
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The white shipping box in double-wall corrugated board combines a representative look with robust transport protection. The neutral white surface is excellent as a basis for branding, stickers or as elegantly stand-alone packaging.
The fully overlapping lid reliably protects the goods, the double-wall corrugated board effectively cushions impacts. Self-adhesive seal and tear-open thread guarantee professional handling at sender and recipient. Ideal for e-commerce, gift shipments and high-end B2B shipping.
Product data
| Inner dimensions | 230x165x70 mm |
| Outer dimensions | 235x170x80 mm |
| Girth | 73.5 cm |
| Volume | 3.20 l |
| Quality | 2.10 FEs |
| DIN format | DIN A5 |
| Colour | Outside: white - Inside: brown |
| Weight | 94 g |
| Pieces per package | 10 |
| Pieces per pallet | 2250 |
| EAN / GTIN | 4255865903014 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P UB2.23.16.07 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












