
Shipping bag landscape DIN B5+ brown 270x185x30
SKU: 400087
Landscape-format shipping bag in brown corrugated board — easier filling thanks to wide opening. Self-adhesive and eco-friendly.
Out of stock
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The brown landscape-format shipping bag makes filling easier thanks to its wide, side opening. Especially for catalogues, magazines, textiles and flat goods, the landscape format noticeably speeds up the packing process.
Made from sturdy, eco-friendly corrugated board, it provides reliable protection with minimal material use. Self-adhesive seal and tear-open thread ensure fast sealing and comfortable opening. Ideal for shippers who value efficient workflows and sustainable materials.
Product data
| Inner dimensions | 270x185x30 mm |
| Outer dimensions | 287x200x32 mm |
| Girth | 75.1 cm |
| Volume | 1.84 l |
| Quality | CO2MASTER 1.15 F-flute |
| DIN format | DIN B5+ |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 52 g |
| Pieces per package | 100 |
| Pieces per pallet | 5400 |
| EAN / GTIN | 4255865903195 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P WQ04.02 NEU |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












