
Shipping bag DIN A3 brown 309x447x30
SKU: 104813
Lightweight shipping bag in brown corrugated board — 50% lighter than solid board with equal protection. Self-adhesive with tear-open thread.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The brown shipping bag in corrugated board weighs up to 50% less than conventional solid-board bags — with equal protection. That saves postage and transport costs on every shipment without sacrificing stability.
The self-adhesive seal enables packing in seconds without tape, the tear-open thread ensures convenient opening for the recipient. Delivered flat to save space, the shipping bag is ideal for documents, catalogues, textiles and small goods.
Product data
| Inner dimensions | 309x447x30 mm |
| Outer dimensions | 455x321x32 mm |
| Girth | 116.1 cm |
| Volume | 4.67 l |
| Quality | 1.10 F-flute |
| DIN format | DIN A3 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 73 g |
| Pieces per package | 100 |
| Pieces per pallet | 3500 |
| EAN / GTIN | 4255865902433 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P VF04.07 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












