
Mailing tube DIN B0 1005x140x140
SKU: 103888
Extra-sturdy mailing tube in heavy-duty corrugated board with self-adhesive seal and tear-open thread. Perfect for large-format posters and plans.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
With a cross-section of 140 mm, this mailing tube offers plenty of room for large-format rolled shipments. Architectural plans, maps, oversized posters or canvas prints arrive crease-free and undamaged at the recipient.
The particularly firm corrugated board combined with side-engaging inner flaps ensures maximum form stability. Self-adhesive seal and tear-open thread make additional packaging material unnecessary — quickly sealed, safely delivered, conveniently opened.
Product data
| Inner dimensions | 1005x140x140 mm |
| Outer dimensions | 1035x150x150 mm |
| Girth | 163.5 cm |
| Volume | 23.29 l |
| Quality | 1.50 C-flute |
| DIN format | DIN B0 |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 441 g |
| Pieces per package | 10 |
| Pieces per pallet | 360 |
| EAN / GTIN | 4255865901924 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P LB14.08 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












