
Height-variable auto-bottom box, single-wall 355x255x230
SKU: 103845
Height-variable single-wall auto-bottom box with height creases — saves filler material and postage. EXTRASAFE system with snap-lock base.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The height-variable Fix auto-bottom box in single-wall corrugated board adapts flexibly to the fill height thanks to integrated height creases. That saves filler material, reduces shipping volume and cuts postage costs — on every single parcel.
The proven EXTRASAFE system with fully overlapping lid provides maximum protection. The snap-lock base speeds up assembly, the self-adhesive strip makes additional tape unnecessary. Resource-saving, efficient and ideal for shippers with changing pack sizes.
Product data
| Inner dimensions | 355x255x230 mm |
| Outer dimensions | 360x260x260 mm |
| Girth | 140.0 cm |
| Volume | 24.34 l |
| Quality | 1.30 B-flute |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 330 g |
| Pieces per package | 10 |
| Pieces per pallet | 800 |
| EAN / GTIN | 4255865901788 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P K14.05 |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












