
Auto-bottom box DIN C9+ height-variable double-wall 590x390x400
SKU: 200050
Extra-sturdy height-variable double-wall auto-bottom box — for heavy goods. With height creases, EXTRASAFE system and snap-lock base.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The double-wall Fix auto-bottom box combines the flexibility of height creases with the load capacity of double-wall corrugated board. Ideal for heavy, sensitive or shock-prone shipments that need both volume-flexible and especially robust protection.
The EXTRASAFE system with fully overlapping lid prevents crush damage, the snap-lock base allows assembly in seconds. Self-adhesive strip and tear-open thread round off the professional handling. The perfect solution for demanding shipping with varying pack heights.
Product data
| Inner dimensions | 590x390x400 mm |
| Outer dimensions | 600x400x420 mm |
| Girth | 224.0 cm |
| Volume | 100.80 l |
| Quality | 2.30 EB-flute |
| DIN format | DIN C9+ |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 1353 g |
| Pieces per package | 10 |
| Pieces per pallet | 160 |
| EAN / GTIN | 4255865902969 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P K24.11 NEU |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website










