
Auto-bottom box DIN A3+ height-variable double-wall 460x310x300
SKU: 200048
Extra-sturdy height-variable double-wall auto-bottom box — for heavy goods. With height creases, EXTRASAFE system and snap-lock base.
100% recyclable
Shipped CO₂-neutral
Certified quality
Description
The double-wall Fix auto-bottom box combines the flexibility of height creases with the load capacity of double-wall corrugated board. Ideal for heavy, sensitive or shock-prone shipments that need both volume-flexible and especially robust protection.
The EXTRASAFE system with fully overlapping lid prevents crush damage, the snap-lock base allows assembly in seconds. Self-adhesive strip and tear-open thread round off the professional handling. The perfect solution for demanding shipping with varying pack heights.
Product data
| Inner dimensions | 460x310x300 mm |
| Outer dimensions | 470x320x320 mm |
| Girth | 175.0 cm |
| Volume | 48.13 l |
| Quality | 2.30 EB-flute |
| DIN format | DIN A3+ |
| Colour | Outside: brown - Inside: brown |
| Weight | 834 g |
| Pieces per package | 10 |
| Pieces per pallet | 300 |
| EAN / GTIN | 4255865902945 |
| MPN (manufacturer part no.) | PC P K24.07 NEU |
Manufacturer

packCHAMPION
Manufacturer website












